Burc Yorumlari

 • Okey Oyunu Kuralları

  Okey Oyunu Kuralları

   

  Okey oyunu içerisinde yer alabilmek ve etkin bir biçimde oyunda başarı hedeflemek için okey kurallarının bilinmesi şarttır. Her oyun için geçerli olan bu durum muhakkak bilinmektedir. Okey kuralları öğrenilmesi basit ve kolaydır. Nitekim oyunun bu özelliği, dünyada farklı milletler tarafından bilinmesine ve sürekli sevilerek oynanılmasına sebep olmuştur. Kolay ve basit olmasının yanında içerisinde birçok hamleyi ve taktiği kapsadığı kesindir. Profesyonel bir okeyci olabilmek için kuralları öğrendikten sonra sürekli olarak pratik yapılması ve kavranması gerekmektedir. Kişisel beceri ile kazanılan bu oyun içerisinde daima şans olması düşünülmemelidir. Tecrübe sonucu sizleri başarıya götüren tek oyundur.

  Okey oynamayı bilmeyen ve öğrenmek isteyenler için yazılmış olan bu makalede, okey kuralları ve sıkça sorulan sorular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Kuralları dikkatlice okumanız ve ardından oyun içerisinde katılmanız size fayda sağlayacaktır.
  Okey oyununa başlamadan kesinlikle bilinmesi gereken kurallara verilen ad okey oyunu kurallarıdır. Bu kurallar ile oyun içerisinde gidişat sağlanarak, oyuncuların zevk alma ortamı yaratılır. Uyulması gereken kurallar ile oyuncular, okey oynama kavramını gerçekleştirirler. Okey oyunu içerisinde bazı araç ve gereçlere ihtiyacınız olacaktır. Gelin bunları sırasıyla inceleyelim;

  1. Öncelikle bir okey masasısa sahip olmalısınız. Bu masa ıstakalarınızı ve taşlarınızı koyabileceğiniz genişlikte olmalıdır.
  2. Tam olarak 4 adet ıstakanın olması ve 106 adet okey taşlarınızın eksiksiz olması gerekir. Bunların yanında da okey taşını belirlemeye ve oyuna başlamaya yardımcı 1 adet zarınızı unutmayınız.
  3. Okey taşları mutlaka 4 ayrı renkten oluşmalı ve 1’den 13’e kadar rakamları içermelidir.
  4. Her renk taşın mutlaka bir çifti olmalıdır. Böylelikle toplam elinizde 104 taş olacaktır. Geriye kalan taşlarımız ise “sahte okey” olarak adlandırılan taşlardır.

  Okey oyununa başlama

   

  Oyun her zaman 106 adet taşın rakamlarının masaya gelecek şekilde yayılarak karıştırılması ile başlar. Oyuncular rakamları görmeden karıştırılan taşları beşerli guruplar halinden üst üste gelecek şekilde dizer. Gruplar halinde oluşturulan bu taşları, ıstakalarının ön kısımlarına sıralarlar. Oyuna başlayacak oyuncu elinde bulunan zarı iki kez atar. Taşların dağıtılmasına ve okey taşının belirlenmesine sebep olacak bu olay her oyun başlangıcında yapılacaktır. Taşları dağıtacak olan oyuncunun, ilk zar atımında “Okey” taşının hangi grupta yer aldığını tespit eder.  Ardından atılan ikinci zar ile okey taşı guruptan çıkartılarak, her oyuncunun görebileceği şekilde bloğun üstüne konur. Okey taşının belirlenmesi ile kurallar gereği her oyuncuya taşlar sırası ile dağıtılır. Oyunculara 14 taş servis edilir. Sadece dağıtan oyuncunun sağ tarafında yani, oyuna ilk başlayacak oyuncuya 15 taş verilir. Bu oyuncu hiç taş almadan taş atma işlemi ile oyunu başlatacaktır. Taş dağıtımı yapan oyuncunun diğer oyuncular için taş almaları için bir gurup okey taşını da masanın orta bölümüne koyması gerektiğini unutmamalısınız.

   

  Dağıtılan taşları her oyuncu ıstakalarında yer alan iki bölmeli düzleme dizerleri. Dizme işlemi genel olarak gelişi güzel olmamalıdır. Uygun taşları yan yana dizilmesi ve oyunun yönlendirilmesi gerekmektedir. Örneğin; sıralı taşları yan yana ve aynı rakam farklı renge sahip olan taşları bir araya getirmelisiniz. 1,2,3,4 gibi taşların yan yana dizilmesi size sıralı per olduğunu, 9,9,9 gibi taşlarında aynı rakam, farklı renk taşlar olduğunu anlayabilirsiniz.  Kurallar gereği 1’den 13’e kadar taşları sıralayabilirsiniz. Diğer önemli ayrıntıda 13’den sonra gelecek olan 1 numaralı taşı da kullanabilirsiniz (12,13,1). Oluşturacağınız perlerin en az 3 taş olması gerekmektedir. İki adet taşı yan yana getirdiğinizde bu taşların per olmayacağını unutmayınız. Her işlemin tamamlanmasının ardından oyuna başlayacak olan oyuncu, elinde gereksiz olarak gördüğü fazla taşı yanında yer alan oyuncunun önüne koyarak oyunu başlatır.

   

  Okey oyununun başlaması ile oyuncular sırasıyla taş alarak ya da orta kısımda bulunan gruptan taş çekerek oyuna devam ederler. Bu işlemin yapılması her oyuncu elinde bulunan gereksiz taşı atacaktır. Oyunun genel işleyişi bu şekilde sürmektedir.  Oyuncuların ıstakalarında yer alan taşları en iyi şekilde sıralı ve dizi hale getirmeleri sonucunda, okeyde bitme olayını gerçekleştirebileceklerdir. Okey kuralları basit görülse dahi, oyunda tecrübeye sahip olabilmek için mutlaka uzun bir zaman geçmelidir.

   

  Okey’de sıkça sorulan sorular

  Okey taşı ve anlamı

   

  Okey taşı oyun başlamadan belirlenen okeyin temel yapı taşıdır. Oyunun ismini almış olan bu taşın en önemli özelliği her taşı temsil etmesidir. Oyuncuların okey taşına sahip olmaları durumda, ıstakalarında ters olarak çevirdiği taştır. Yani okey taşının karıştırılmaması için yapılan bu hareket ile oyuncular okeylerini yanlışlıkla yere atmazlar. Oyunun en zevk verici taşı olarak da tanımlanabilir.

   

  Sahte okey taşı nedir? Nasıl kullanılır?

   

  Sahte okey taşı, oyun taşları içerisinde iki adet bulunur. Üzerinde rakam veya renk bulunmaz. Genel olarak resim veya sembol olan bu taşlara sahte okey taşı denilmektedir. Sahte okey taşı oyun başında belirlenen okey taşının bir eksik rakamlısıdır. Her oyun değişen bu taşı okey taşı ile karıştırmamalısınız. Okey taşını belirlerken ilk karşımıza çıkacak olan taş, sahte okey taşıdır. Kurallar gereği oyunda oluşacak açığı kapatmaya yönelik bir taş olma özelliğini gösterir.

   

  Okey’de kazanma ve puanlama

   

  Okey oyunu içerisinde taşlarının en uygun sıralamaya getiren ve bir taş atma hamlesini gerçekleştiren kişi okey’de kazanmış olur. Bunun için oyuna başlama bölümünde belirtmiş olduğumuz taş dizilimine dikkat etmelisiniz. Oyun genel itibari ile normal biten bir oyuncu, diğer oyuncularda 2 puan eksiltmesine sebep olur. Eğer oyuncu çifte giderek oyunu bitirdiyse 4, oyuncunun yere normal taş yerine okey taşını atması 4, çifte gidilerek yere okey taşı atması ise 8 ceza puanı olarak rakiplerin puan hanelerinden düşülmektedir. Oyunun amacı en fazla puanı eksiltecek olan hamleler yapmaktır. Okey belirlenen puan ile başlar ve oyuncular birbirlerine ceza puanları uygulayarak sıfıra ulaşmış olan oyuncuyu oyunun mağlubu olarak belirlerler. En yüksek puanda kalan oyuncuda okeyin galibi olarak seçilecektir.

   

  Okey oyunu kuralları hakkında

   

  Okey kurallarını en iyi şekilde öğrenebilmek isteyen oyuncuların belirli bir süre oyun oynayarak tecrübe kazanmaları şarttır. Aksi durumda hüsrana uğramanız olası görülüyor. Okey’de taş ve oyun takibi sizleri için önem teşkil etmektedir. Bu yüzden dikkatinizi oyuna yoğunlaştırmalısınız. Okey’de şans, tecrübe ile beraber işlemektedir. Başlangıçta oyunu takip etmek bu kadar taşın arasında zor gelebilir. Ancak ilerleyen zaman içerisinde sürekli oyun oynamanız kendinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. Usta bir okeyci olmak için okey hamlelerini bilmenizde fayda var.

   

  Hemen okey kurallarını en iyi şekilde kendinize adapte edebilmek için Okeysalonu.net sitesinin sunmuş olduğu program ile okey oyunu oynamaya başlayın. Hiçbir teferruat gerektirmeden bedava sahip olacağınız bu oyun içerisinde çok iyi bir oyuncu olabileceğiniz kesindir. Dünya genelinden katılan oyuncuların yer aldığı ve 24 saat boyunca istediğiniz kadar okeyciyle karşılaşabileceğiniz tek alan olduğunu unutmayınız. Sohbet ederek paylaşım içerisinde saatlerinizin nasıl tükendiğine inanamayacak ve asla bırakamayacaksınız. Bedava okey hizmetinden yararlanmak için hiç beklemeden katılın. Öğrenmiş olduğunuz kuralları doyasıya oyun oynayarak yaşayın.

  Okey Oyunu Kuralları Benzer Yazılar

  mynet okey, mynet okey sitesi, sizde hemen mynet okey oyunu oynayabilirsiniz, mynet okey oyna,
  sizde hemen sitemizde Canlı okey oyunu oynamak için sitemize giriş yapın ve online olarak okey oyunu oynayın Türkiyenin en iyi okey sitesinde okey
  sizde hemen üye olmadan okey oyunu oynayabilirsiniz, sizde hemen okey oyununa başlayın ve okey oyunu oynayın
  okey oyunu, okeyoyunu, okey oyunu oyna, sizde indirmeden milyonlarca kişiyle online olarak okey oyunu oynayabilirsiniz.

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Okey Oyunu Kuralları Etiketler

  mynet okey sohbet chat odaları aşksözleri güzel sözler 07/11/2013 Tarihinde Güncellenmiştir. Günün Sözü:...